SZKODY POWODOWANE PRZEZ BOBRY
Liczba bobrów w Naszej Gminie wzrasta z każdym rokiem, wraz z nią wzrasta skala szkód wyrządzanych przez te zwierzęta. Najczęściej spotykane to: podtapianie gruntów w wyniku budowy tam, blokowanie przepustów oraz niszczenie grobli i drzew. Pewne szkody w rolnictwie może powodować także kopanie kanałów w celu ułatwienia transportu pożywienia oraz tąpnięcia gruntu w przypadkach kopania nor pod powierzchnią ziemi. Mogą one być przyczyną uszkodzeń sprzętu i zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich.
Usuwanie bobrów i ich budowli jest tylko chwilowym rozwiązaniem problemu szkód. Wędrujące osobniki szybko zajmują zwolnione miejsce i problem powraca (zazwyczaj po roku). Zabiegi techniczne w stanowiskach bobrowych (syfony w tamach, ogradzanie cennych drzew itd. ) dobrze spełniają swoją funkcję pod warunkiem prawidłowości i fachowości wykonania.
Zdajemy sobie sprawę, że szkody drogo kosztują rolników, których grunty przylegają do rzek i cieków wodnych. Dlatego w przeszłości podejmowaliśmy działania mające na celu zmniejszenie szkód powodowanych przez te zwierzęta. Po naszej interwencji w 2012 r. Wojewódzki Zarząd Melioracji
i Urządzeń Wodnych w Ostrołęce oczyścił koryto rzeki Mały Brok. Wystąpiliśmy również do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie o wydanie zezwolenia na odstrzał tych zwierząt, jednak otrzymaliśmy odmowną decyzję, z uwagi na bardzo małą liczbę poszkodowanych występujących do regionalnego dyrektora ochrony środowiska o odszkodowanie. Z uwagi, iż dotychczasowe podejmowane działania są mało skuteczne, zachęcamy wszystkich poszkodowanych do składania wniosków o odszkodowanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydział Spraw Terenowych I w Ostrołęce ul. Gorbatowa 15, 07-410 Ostrołęka. Zapewniamy pomoc przy wypełnieniu wniosku.
Poniżej przedstawiamy w jaki sposób ograniczyć szkody powodowane przez te zwierzęta oraz procedurę wystąpienia o odszkodowanie z tego tytułu.
SPOSOBY ZMNIEJSZANIA SZKÓD POWODOWANYCH PRZEZ BOBRY
1. Zapobieganie podtapianiu gruntów
• kontrola poziomu wody w stanowiskach bobrowych,
• ogrodzenia ochraniające przepusty,
• siatki i kraty ochraniające przepusty rury przechodzące przez tamy bobrów,
• odpowiednie projektowanie mostów, grobli i nasypów.
2. Zapobieganie niszczeniu grobli
• wykładanie siatek na groble,
• wkopywanie siatek i murków w groblach,
• zapobieganie kolonizacji nowych terenów.
3. Zapobieganie ścinaniu cennych drzew
• ochrona pojedynczych drzew przez owijanie siatką drucianą w pewnej odległości od pnia i innymi materiałami trudnymi do przegryzienia przez bobry,
• ogrodzenia elektryczne o wysokości ok. 30 cm od ziemi (tzw. pastuch elektryczny).
4. Tąpnięcia gruntu w wyniku kopania nor pod powierzchnią ziemi.
• oddalanie upraw od cieków i zbiorników wodnych
• ogrodzenia elektryczne i inne ogrodzenia upraw.
PROCEDURY DOTYCZĄCE ODSZKODOWANIA ZA SZKODY WYRZĄDZONE PRZEZ BOBRY
1. Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez bobry
Za szkody wyrządzone między innymi przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim ponosi Skarb Państwa w imieniu którego działa regionalny dyrektor ochrony środowiska.
2. Miejsce złożenia wniosku o odszkodowanie
Właściciel lub dzierżawca nieruchomości, na której nastąpiła szkoda składa wniosek o odszkodowanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydział Spraw Terenowych I w Ostrołęce, ul. Gorbatowa 15, 07-410 Ostrołęka (tel. 29 760-32-04).
Pomoc przy wypełnieniu wniosku udzielają również pracownicy Urzędu Gminy w Andrzejewie. Wszelkie informacje można uzyskać osobiście w pokoju nr 11 lub telefonicznie pod nr 86 2717003 wew. 34.
3. Wymagane dokumenty
W celu wypłaty odszkodowania do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska należy złożyć:
• wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry;
• mapę ewidencyjną z zaznaczeniem działki, na której wystąpiła szkoda;
• aktualny wypis i wyrys z rejestru gruntów;
• umowę dzierżawy (w przypadku dzierżawienia działki);
• upoważnienia od ewentualnych współwłaścicieli;
• pozwolenie na budowę (w przypadku szkód wyrządzonych w obwałowaniach stawów rybnych) lub pozwolenie wodno-prawne (w przypadku korzystania z wód płynących):
• dokumentacja fotograficzna
4. Oszacowanie wysokości odszkodowania
Po przyjęciu wniosku, przeprowadzane są oględziny przez pracowników regionalnej dyrekcji ochrony środowiska mające na celu zweryfikowanie powstałych szkód. Po ustaleniu kwoty zaistniałej szkody, która jest wskazana w operacie szacunkowym wykonanym przez rzeczoznawcę, następuje wypłata odszkodowań przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska w miarę posiadania środków finansowych przeznaczonych na przedmiotowe cele.
-
Ostatnio dodane
-
23 grudzień 2024
-
20 grudzień 2024
-
20 grudzień 2024
-
20 grudzień 2024
-
18 grudzień 2024