Język migowy

Kategoria: Podstrony Odsłony: 2280

 


b_150_100_16777215_00_images_miniaturki_ucho.jpgZgodnie z art. 9 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243) informujemy, że Urząd Gminy Andrzejewo udostępnia osobom uprawnionym, tj. osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, następujące środki wspierające komunikowanie się:
 
 
 
 
 
 
- poczta elektroniczna  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- tel./fax 86 271 70 03

- strona internetowa www.andrzejewo.pl


Osoba uprawniona w kontaktach z Urzędem Gminy Andrzejewo może korzystać również z pomocy osoby przybranej, tj. osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw.

 

 W kontakcie z urzędem osoba niepełnosprawna ma prawo do:

-         pośrednictwa tłumacza PJM - polskiego języka migowego,

-         pośrednictwa tłumacza SJM - systemu językowo - migowego,

-         tłumacza przewodnika, nazwanego w ustawie tłumaczem SKOGN


W sprawach urzędowych wymagających osobistej obecności osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z pomocy tłumacza co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.    formularz powiadomienia

Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.