Parafia Jasienica

Kategoria: Parafie Odsłony: 1615

Początki historii parafii Jasienica związane są z dwoma miejscowościami: Złotorią i Jasienica. Parafia pw. św. Rocha została erygowana w 1502 r. w pobliżu Jasienicy w miejscowości Złotoria przez Biskupa płockiego Wincentego Przerembskiego.
W 1716 r. gdy kościół spłonął, zbudowano nowy kościół drewniany w miejscowości Jasienica. W 1804r. nastąpiło rozdzielenie parafii. Jasienica, będąca dotychczas filią Złotorii, staje się samodzielną parafią. W 1816 roku spłonął po raz kolejny kościół parafialny w Złotorii. Władze cywilne Królestwa Polskiego nie zezwoliły na odbudowę świątyni. W tej sytuacji proboszcz parafii zmuszony był przenieść się ze Złotorii do Jasienicy i w ten sposób nastąpiło scalenie obu parafii.
Obecny kościół murowany w stylu neogotyckim p w św. Rocha w Jasienicy był wybudowany w latach 1873-1880; staraniem ks. prob. Maksymiliana Majcherskiego konsekrowany w 1883 r. przez Biskupa płockiego Kacpra Borowskiego. Kościół został postawiony z cegły, otynkowany, trójnawowy, z dwiema żelaznymi wieżami o ażurowej konstrukcji i licznymi bocznymi arkadiami, skarpami i wieżyczkami. Nowa świątynia miała wymiary: długość – 29 metrów, szerokość – 15 metrów, wysokość do sklepienia – 12 metrów, wieże – 50 metrów. Obok nowego kościoła ks. prob. Maksymilian Majcherski postawił drewnianą plebanie, która stoi do dzisiaj.

Do parafii należą następujace miejscowości z naszej gminy:
Jasienica, Dąbrowa , Jasienica Parcel, Króle Duże , Króle Małe , kowalówka, Pęchratka Mała

Liczba wiernych: 3 050

Odpusty: św. Rocha, MB Różańcowej.

Cmentarz grzebalny: paraf, o pow. 1,61 ha obok kościoła.