Książka Ryszarda Skłodowskiego „Kościół i Ojczyzna. Cierniste ścieżki posługi duszpasterskiej Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

W dniu 21 maja 2022 roku odbyła się w Andrzejewo uroczystość poświęcenia pomnika Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z okazji tej uroczystości, Urząd Gminy w Andrzejewie wydał publikację Ryszarda Skłodowskiego - pisarza, nauczyciela i wieloletniego Radnego Gminy Andrzejewo pt. „Kościół i Ojczyzna. Cierniste ścieżki posługi duszpasterskiej Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Książka została wydana przez Urząd Gminy w Andrzejewie w nakładzie 500 egzemplarzy. Została ona wydrukowana i oprawiona przez Mazowieckie Zakłady Graficzne w Wysokiem Mazowieckiem. Na okładce książki umieszczono fotografię pomnika Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonaną przez Roberta Rosiaka.  Pierwszy egzemplarz został oficjalnie wręczony Biskupowi Łomżyńskiemu Januszowi Stepnowskiemu podczas  uroczystości poświecenia pomnika.

Jak wspomina autor na początku publikacji: „Beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz ufundowanie i ustawienie jego figury w pobliżu miejsca zamieszkania w dzieciństwie, przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Andrzejewie, skłoniły mnie do przybliżenia postaci Błogosławionego”. Głównym wątkiem książki jest posługa prymasowska Stefana Wyszyńskiego, której towarzyszyła nieustanna walka z rządem o możliwość wypełniania przez Kościół misji, do której jest on powołany, a także o przeszkodach w układaniu poprawnych relacji Kościoła z komunistyczną władzą, o inwigilacji i oszczerstwach kierowanych wobec duchowieństwa i zwierzchnika Kościoła, aż do jego uwięzienia i miejscach internowania. Na końcu książki umieszczono „Dekalog” Prymasa Tysiąclecia.

Wójt Gminy Andrzejewo Beata Urszula Ponichtera w „Słowie od wydawcy” bardzo serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w pomoc podczas całego procesu budowy pomnika, pomoc za przeprowadzoną zbiórkę pieniędzy i podkreśla, że „od ponad dwóch dekad marzeniem wielu mieszkańców gminy i parafii Andrzejewo było uhonorowanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego monumentem będącym wyrazem hołdu należnego Prymasowi Tysiąclecia, silnie związanego cząstką swojego życia z Ziemią Andrzejewską”.

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami