Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Kategoria: News Odsłony: 869

W dniu 16 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Andrzejewie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkoły z klas IV – VIII na czele z Panem Dyrektorem Wojciechem Strzeszewskim oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się:  Marcin Grabowski- Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Beata Ponichtera – Wójt Gminy Andrzejewo oraz Robert Rosiak – Sekretarz Gminy Andrzejewo.

Wystawa plenerowa, składa się z 10 wolnostojących ekspozytorów. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości.  W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci  wielkich Polaków, którzy w znaczny sposób przyczynili się do odzyskania niepodległości. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI. Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko.  

Społeczność szkolna z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji, którą przygotowały Barbara Nagórka- nauczyciel historii i Agnieszka Lużyńska – nauczyciel bibliotekarz. Panie w interesujący sposób przybliżyły zebranym sytuację w Polsce i na świecie w latach 1914-1918. Podzieliły się swoją wiedzą na temat najwybitniejszych działaczy niepodległościowych: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego i ich zasług w odzyskanie przez Polskę niepodległości.   

Na zakończenie goście w przemówieniach omówili różne aspekty współczesnego patriotyzmu. Zgodnie podkreślili, iż najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niezawisłe państwo, a niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Ponadto nawiązali do wielkiej roli Ojców Niepodległości w jej odzyskaniu a także  do współczesnych czasów w jakich znajduje się Polska poprzez pryzmat wojny  w Ukrainie.

 

GALERIA