Zakończył się Powszechny Spis Rolny 2020 na terenie gminy Andrzejewo

logo-spis rolnySpis Rolny rozpoczął się 1 września 2020 r. i przeprowadzany był za pomocą następujących metod:

  • samospis internetowy, realizowany poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych,
  • wywiad telefoniczny, prowadzony przez rachmistrza telefonicznego z wykorzystaniem zainstalowanego na komputerze oprogramowania przeznaczonego do przeprowadzenia spisu rolnego,
  • wywiad bezpośredni, przeprowadzany przez rachmistrza terenowego z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie przeznaczone do przeprowadzenia spisu rolnego- na terenie naszej gminy pracami spisowymi zajmowało się trzech rachmistrzów.
  • Generalny Komisarz Spisowy – Prezes GUS,
  • Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego – dyrektor Centralnego Biura Spisowego (CBS),
  • Wojewódzki komisarz spisowy – wojewoda w wojewódzkim biurze spisowym, którego zastępuje dyrektor właściwego urzędu statycznego;
  • Gminny komisarz spisowy – wójt w gminnym biurze spisowym.

Spisowi podlegało 831 gospodarstw zlokalizowanych na terenie gminy i wszystkie zostały spisane.

Największa część rolników, bo 68,05% spisało się za pośrednictwem wywiadów bezpośrednich z rachmistrzami. Poprzez samospis udział w spisie zakończyło 19,82% rolników, natomiast przez telefon spisało się 12,13%.

Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Dzięki uzyskanym podczas spisu informacjom lokalne, regionalne i krajowe instytucje mogą prowadzić działania wspierające rolników, tworzyć strategie wspierające społeczności wiejskie, podejmować skuteczne decyzje zapewniające bezpieczeństwo żywnościowe, ważne dla nas wszystkich. Dane spisowe są też kluczowe podczas ustalania unijnych dopłat dla rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Realizacją spisu rolnego kierowali kolejno:

Jednostkami powołanymi do realizacji prac spisowych były: Centralne Biuro Spisowe, wojewódzkie biura spisowe i gminne biura spisowe., które m.in.: zapewniały stanowiska do dokonania spisu, organizowały nabory na rachmistrzów i brały udział w szkoleniach rachmistrzów/egzaminach i przygotowaniu do wykonywania czynności spisowych oraz współdziałały w popularyzacji spisu rolnego.

Gminne Biuro Spisowe w Andrzejewie kieruje szczególe podziękowania do mieszkańców gminy Andrzejewo za współpracę i aktywny udział w spisie. Dane pozyskane dzięki Państwa zaangażowaniu posłużą w dokonaniu diagnozy bieżącej sytuacji polskiego rolnictwa.

Słowa podziękowania kierujemy w stronę rachmistrzów spisowych, którzy w tak trudnym czasie realizowali zadania jakie stawiał przed nimi PSR 2020.

Jednocześnie informujemy, że w przyszłym roku odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Podobnie jak spis rolny będzie on obowiązkowy dla wszystkich. Już teraz apelujemy mieszkańców Gminy Andrzejewo do wzięcia udziału w spisie powszechnym.

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami