Chwała bohaterom!

 

 MG 2434

16 marca nasza społeczność bardzo licznie uczestniczyła w uroczystości pożegnania żołnierzy – ochotników z 201 Pułku Piechoty, którzy zginęli z rąk bolszewików w Bitwie pod Paprocią i Pęchratką. Głównym elementem obchodów na terenie naszej gminy była uroczysta Msza Święta w Kościele w Andrzejewie, koncelebrowana w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej J.E. Ks. Bp Janusz Stepnowski. Po Mszy szczątki żołnierzy pochowane zostały w kwaterze wojennej żołnierzy 201 Pułku Piechoty na cmentarzu parafialnym w Szumowie. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem nie tylko w lokalnej społeczności, czego dowodem są liczne odniesienia i artykuły również w mediach krajowych. Ponadto spłynęło do organizatorów kilka listów okolicznościowych, których treść poniżej została zamieszczona.

 MG 2432

Delegacja z Gminy Kobylanka (województwo zachodniopomorskie) z Panem Wójtem Mirosławem Przysiwek na czele, pomimo dzielących nas setek kilometrów, przybyła do Andrzejewa, aby zabrać do swojej gminy symboliczną „garstkę” ziemi z pola walki w Pęchratce Małej. Ziemia ta ma stać się elementem pomnika, który przypominać ma o polskich bohaterach. To gest bardzo symboliczny i zmuszający również nas mieszkańców do głębokiej refleksji.

 MG 2196

Nie moglibyśmy zadbać o godny pochówek polskich bohaterów gdyby nie praca, poświęcenie i zaangażowanie wielu osób. Przede wszystkim serdeczne podziękowania i wyrazy uznania za ogromne zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości chcę skierować do Pana Dariusza Szymanowskiego Prezesa i całego Stowarzyszenia „Wizna 1939”, Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, Wójta Gminy Szumowo Pana Jarosława Cukiermana, oraz do mieszkańców wsi Pęchratka Mała. Nie można również zapomnieć o szkołach i przedstawicielach organizacji społecznych z terenu gminy. Dziękuję za trud i ogrom pracy włożony przez Państwa. Dziękuję również wszystkim gościom, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tej uroczystości.

 MG 2286

Wasza pomoc i obecność na tych uroczystościach była hołdem złożonym tym bohaterskim obrońcom Ojczyzny. Dzięki Wam udało nam się godnie pożegnać tych młodych żołnierzy – ochotników po prawie 100 latach od tragicznych wydarzeń.

Michał Rutkowski

Wójt Gminy Andrzejewo

 

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami