Obchody 78 rocznicy bitwy stoczonej na polach Łętownicy i Andrzejewa

 

78roczW dniu 17 września 2017 r. obyły się uroczystości związane z obchodami 78 rocznicy bitwy stoczonej na polach Łętownicy i Andrzejewa we wrześniu 1939 roku. W tym dniu władze samorządowe gminy Andrzejewo oraz gminy Szumowo a także zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Pani Bernadeta Krynicka w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy w Łętownicy. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia wieloformatowego malowidła ściennego wykonanego na ścianie budynku OSP w Łętownicy. Mural przedstawiający motyw kampanii wrześniowej z 1939 roku zaprojektował i wykonał rysownik i jednocześnie członek Stowarzyszenia „Wizna 1939” – Piotr Karsznia. Jest on także współautorem podobnego malowidła, które od kilku miesięcy widnieje na ścianie budynku w centrum Andrzejewa.

Tego dnia, wzorem ubiegłego roku zaplanowano II Masowy Bieg Śladami Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Na starcie biegu, w Łętownicy stanęło 113 uczestników w szerokim przedziale wiekowym, z czego najmłodszy miał niecałe 7 lat. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe medale. Dodatkowo dla najlepszych w kategoriach: mężczyzn i kobiet oraz najmłodszy uczestnik ufundowane zostały przez firmę AGD Pasterski z Kobyłki wysokiej klasy rowery.

Tradycyjnie w kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie, w intencji poległych żołnierzy odprawiona została uroczysta Msza św. połączona z uroczystym przemarszem na cmentarz parafialny i złożeniem kwiatów na grobach żołnierzy. Tam też odbył się uroczysty Apel Poległych. Przemarszowi towarzyszyły wystrzały z działa wzorowanego na tych, jakie brały udział w działaniach wojennych pod Andrzejewem.

Dla wszystkich zainteresowanych w zabytkowych murach starej plebani przygotowana została wystawa przedstawiająca historię obchodów bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem oraz miejsc z nią związanych. Prawdziwą gratką dla miłośników militariów była zorganizowana w budynku wystawa zabytkowej broni i wszelkiego rodzaju artefaktów pochodzących z epoki, związanych z działaniami zbrojnymi w okolicach Andrzejewa. Swoje zbiory szerszej publiczności udostępnili zarówno lokalni kolekcjonerzy jak i pasjonaci z odległych miejscowości naszego kraju. Przybyli goście mogli skosztować także pysznej żołnierskiej grochówki przyrządzonej w tradycyjny sposób w kuchni polowej.

Tegoroczne kilkudniowe obchody upamiętniające 78 rocznicę bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem charakteryzowały się rozbudowaną i różnorodną formułą.

W środę 13 września 2017 roku w Łętownicy i Andrzejewie odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Jej organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwem Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej. Ponadto, również tego dnia odbyło się budynku Biblioteki Publicznej Gminy Andrzejewo spotkanie, podczas którego lokalni pasjonaci historii przygotowali krótkie wystąpienia, w których postarali się przybliżyć tematykę związaną z tym wydarzeniem. Wśród gości znaleźli się m.in. wnuk ostatniego dowódcy 18 Dywizji pan Paweł Hertel.

14 września 2017r. miał miejsce III Rajd Rowerowy „ ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY – MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2017”. Celem imprezy było kształtowanie patriotyzmu wśród młodzieży oraz zainteresowanie historią regionu – naszej małej Ojczyzny oraz integracja środowisk obydwu gmin. Rajd był też wyrazem pamięci o żołnierzach 18 Dywizji Piechoty, walczących z hitlerowskim najeźdźcą w czasie II Wojny Światowej i rozbitych 12-13 września 1939r. podczas bitwy pod Łętownicą  i Andrzejewem.

Dnia 15 września 2017 roku andrzejewska świątynia wypełniła się widzami, którzy na kilkadziesiąt minut przenieśli się do roku 39, kiedy to dzień po bitwie -14 września- ranni żołnierze wspominają tragiczne chwile ostatniego starcia. Widowisko było tym bardziej wzruszające, że wydarzenia rozgrywały się w tym samym miejscu, gdyż to właśnie w kościele andrzejewskim mieścił się szpital polowy, gdzie zwożono rannych po bitwie żołnierzy.

W sobotę 16 września już po raz drugi odbył się Rajd Śladami Września 39’. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem motocyklistów z Grupy Motocyklowej Stajnia i Wójta Gminy Andrzejewo.  Jego celem jest szerzenie wiedzy o wydarzeniach z początku II Wojny Światowej, a w szczególności o walkach, jakie toczyła 18 Dywizja Piechoty. Tegoroczny Rajd wystartował z Andrzejewa, a jego celem był Kock, miejscowość gdzie w czasie Wojny dotarli i walczyli żołnierze Żelaznej Dywizji.

Tegoroczne obchody 78 Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.    

Zdjęcia z poszczególnych dni obchodów można obejrzec tutaj:

 

 

 

 

 

 

 

BIP

bip

Kontakt

 
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami