Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Mając na uwadze pismo Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii WIW-ZOZ-II.913.27.13.2015.MJ z dnia 5 stycznia 2015 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej (PLW) informuje, że istnieje możliwość złożenia wniosku do Komisji Europejskiej celem dalszego uwalniania powiatu ostrowskiego od wirusa choroby Aujeszkyego świń.
Z uwagi na fakt, iż powiat ostrowski spełnia wymagania kwalifikujące do urzędowego uwolnienia regionu od wirusa choroby Aujeszkyego niezbędnym staje się przeprowadzenie konsultacji z hodowcami i producentami trzody chlewnej powiatu. Przedmiotowe konsultacje będą obejmować w szczególności:
•      sytuację epizootyczną w odniesieniu do choroby Aujeszkyego na terytorium województwa oraz całej Polski
•      konsekwencje związane z uznaniem regionu za urzędowo wolny od choroby Aujeszkyego, dotyczące przemieszczenia świń między regionami o różnym statusie epizootycznym w odniesieniu do tej choroby, wynikające z postanowień decyzji Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie.
W związku z powyższym informujemy, iż w dniach 18-20 stycznia 2016 r. w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Sielskiej 1 będzie możliwość wzięcia udziału w wyżej opisanych konsultacjach, uzyskania informacji odnośnie zasad przemieszczenia świń w regionach różnym statusie epizootycznym oraz podpisania deklaracji wyrażającej stanowisko przedstawicieli hodowców i producentów odnośnie urzędowego uwolnienia regionów od choroby Aujeszkyego.
Przedmiotowa deklaracja będzie podstawą do ewentualnego rozpoczęcia prac związanych z przygotowaniem i złożeniem do Komisji Europejskiej wniosku o uznanie powiatu/regionu/województwa za region urzędowo wolny od choroby Aujeszkyego, w którym obowiązuje zakaz szczepienia przeciwko tej chorobie.

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami