Rewitalizacja zabytkowego parku przy kościele w Andrzejewie

Dobiegły końca główne prace związane z zadaniem pn. „Pielęgnacja drzewostanu wraz z zagospodarowaniem zieleni na terenie parku przykościelnego w Andrzejewie”,którego realizatorem była parafia pod wezwaniem WNMP w Andrzejewie.

Pierwsze wzmianki dotyczące tych założeń ogrodowych pochodzą z 1784 r. Wtedy to już Ksiądz Karol Arendt ( proboszcz w latach 1782-1816) założył własnym kosztem ogród włoski ze szpalerami i parkanem, była tam tez pasieka i kilka „sadzawek”.  Ksiądz Wincenty Godlewski (proboszcz w latach 1846 – 1884) zasadził tu około  dwustu śliw. Kolejny proboszcz ksiądz Józef Korolec (pełnił funkcje w latach 1884-1904) „założył przepyszny ogród owocowy na dawnym, z czasów k. Arenda, obejmujący z górą cztery morgi otoczył go parkanem; oczyścił w nim dwie sadzawki i zarybił je”.  
W parku położonym przy  plebanii, w okresie międzywojennym, za czasów księdza proboszcza Pawła Rozpędowskiego odbywały się liczne majówki do dziś wspominane przez najstarsze pokolenie, a także akademie organizowane choćby przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W trakcie tych spotkań przy altanie nad stawem często dawała koncerty orkiestra dęta miejscowej straży .
 Do drugiej wojny światowej przetrwał sad położony między aleją lipową a ulicą Kościelną, który był założony najprawdopodobniej jeszcze przez księdza Korolca. Największe zniszczenia przyniosły lata czterdzieste gdy żołnierze Armii Czerwonej  wycieli stare aleje lipowe w „plebańskim” ogrodzie. Zrobili to tylko po to by zyskać przestrzeń dla „kina”, które pod murami kościoła  miało karmić mieszkańców Andrzejewa  komunistyczną propagandą.
Od tego czasu ogród nie odzyskał już swej dawnej świetności, ale 8 grudnia 1958 roku całe założenie plebańsko ogrodowe  wpisane zostało do rejestru zabytków.
Celem realizacji projektu było przywrócenie terenowi zieleni zabytkowej właściwego stanu zagospodarowania poprzez przeprowadzenie kompleksowej pielęgnacji drzewostanu parkowego – m.in. prześwietlenie koron i usunięcie posuszu, przerzedzeniu rozległych grup samosiewów, a także usunięcie chorych drzew i innych roślin silnie inwazyjnych, obcego pochodzenia. Ponadto – wokół budynków starej i nowej plebanii – wprowadzono zieleń ozdobną. W miejscu dawnych sadów posadzono drzewa owocowe z udziałem jabłoni ozdobnych oraz wzbogacono zieleń w obrębie naturalnej części parku.
W ramach realizacji projektu wykonano również remont i oczyszczenie układu wodnego, który objął swoim zakresem sztuczny kanał i dwa stawy z nim związane. Jego przeprowadzenie polegało na oczyszczeniu i odmuleniu dna zbiorników wodnych.  
Warto podkreślić, iż Kościół w Andrzejewie jest jednym z najdalej na wschód położonych gotyckich kościołów Mazowsza i zarazem całej północno – wschodniej Polski.
Dlatego też wszystkie te działania przywróciły pierwotne funkcje historycznemu miejscu. Słuszne jest więc zatem stwierdzenie, że „park” przy kościele w Andrzejewie zyskał blask „jak nigdy dotąd”. Wiosenne miesiące z pewnością pokażą w całości urok tego zakątka.
Całkowity koszt zrealizowanych działań wynosi 241 939,98 zł z czego 190 911,00 zł stanowi dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z kryteriów otrzymania tych środków było współfinansowanie projektu również z innych środków publicznych – w tym przypadku gminy Andrzejewo – która wsparła inwestycję  dotacją w kwocie 2 000 zł.

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami